Обрати сторінку

Захисний анод. Призначення та види.

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ

Для пересічного користувача водонагрівачем є важливим розуміння призначення такого вузла, як захисний анод, і в більшій мірі, його необхідність. Тому варто зупинитись на тому, що таке захисний анод і яка його функція, а також на тому, яким насправді непростим є звичайний процес нагрівання води в побутовому бойлері.

Переважна більшість водонагрівачів або, як ще іх називають „бойлерів“, присутніх на ринку водонагрівального обладнання, виготовляється з конструкційної сталі. Як відомо, сталь, при взаємодії з водою, має здатність окислюватися, тобто кородувати. При високих температурах цей процес посилюється в рази.

Під час роботи водонагрівачі перебувають під впливом кількох видів корозії: хімічної, електрохімічної, біологічної. Кожен з цих процесів має свої передумови утворення та природу перебігу звичайної процедури нагрівання води для господарських чи гігієнічних потреб. Розуміючи, про що йдеться, користувач буде знати, як знівелювати вплив зовнішніх чинників на пристрій, забезпечивши його тривалий ресурс, а собі – комфортне користування.

Корозія

Відомо, що процес корозії (окислення), наслідком якого є утворення іржі, потребує кисню. У водопровідній воді завжди присутня певна кількість повітря, дія якого при нагріванні у сталевому баку водонагрівача активізується. Кисень починає інтенсивно взаємодіяти з іншими хімічними елементами, зокрема залізом стінок баку. З цією метою виробники водогрійного обладнання для пасивного захисту робочого баку застосовують емаль. Вкриваючи емаллю внутрішню робочу поверхню бака, створюється, свого роду, бар’єр або «ізолятор» між водою і металом стінки баку. Технологічно таке покриття може виконуватися наливним або напиленим методом, кожен з яких не гарантує цілковитого і тривалого захисту.

Захисна емаль

При нагріванні будь-які метали мають властивість розширюватися, або, як кажуть, «дихати». Тому технологічний склад емалі скомпоновано у такий спосіб, аби коефіцієнт температурного розширення емалевого покриття збігався з коефіцієнтом розширення металу. Тут важливими чинниками є як товщина стінки робочого баку (вона мусить бути виготовлена з металу певної товщини відносно площі поверхні, а відтак, об’єму водонагрівача), так і якість суміші емалі (зазвичай, це поєднання титану з кобальтом).

Поєднання цих компонентів емалі в певних пропорціях надають покриттю водночас міцності та еластичності.  Це дозволяє на тривалий термін забезпечити надійний захист металу робочого баку. Проте, у процесі експлуатації водонагрівача, на поверхні емалі утворюються мікротріщини, через які, хоча і мінімально, вода отримує доступ до металу. Власне, для мінімізації цієї проблеми застосовується захисний анод: магнієвий або титановий.

Товщина стінки робочого баку відіграє свою вагому роль у цьому процесі, оскільки є цілком зрозумілим, що тонка стінка баку розширюється значно більше та інтенсивніше. Це призводить до розтріскування і передчасного руйнування емалі, деградації металу і швидкого наскрізного іржавіння робочого баку. Такий водонагрівач відремонтувати вже неможливо.

Критичний стан магнієвого аноду.

Захисний магнієвий анод створює катодний захист, являючись порівняно активнішим щодо заліза, з якого виготовлено робочий бак. Дія присутнього у воді кисню, в першу чергу, спрямовується на окислення магнієвого аноду, від чого він, в процесі експлуатації водонагрівача, руйнується і знищується. Але при цьому стінки робочого баку водонагрівача залишаються практично неушкодженими.

Новий та використаний магнієві аноди.
Комплект активного титанового аноду з модулем живлення.

Титановий анод є більш сучасним і технологічно складнішим пристроєм захисту робочого баку, оскільки є активним, маючи електричне живлення катодного елементу. Принцип роботи титанового аноду полягає у поєднанні процесів пригнічення дії молекул активного кисню і відведенні потенціалу блукаючих струмів. Термін експлуатації такого пристрою може сягати 4-8 років за умови сталого електричного живлення і мінімального впливу зовнішніх чинників.

Інші чинники впливу

На цьому процес захисту робочого баку водонагрівачів мав би виглядати закінченим. Проте існують і інші шкідливі зовнішні чинники, що впливають на ресурс і працездатність водонагрівача. Такими є:

  • неодмінна присутність у водопровідній воді блукаючих струмів;
  • наявність розчинених різного роду хімічних елементів, зокрема хлору, яким ця вода очищається від  хвороботворних мікроорганізмів.
Наслідки використання водонагрівача.
Так виглядає вузол ТЕНу після чотрьох місяців використання бойлера.
Водонагрівач після чотирнадцяти місяців використання.

Крім цього, у процесі експлуатації водонагрівального обладнання накопичувального типу в нижніх холодних (до 40˚С) шарах робочого баку водонагрівача накопичується достатня кількість бруду та осаду. Власне тут і виникає ідеальне середовище утворення і активного розмноження мікроорганізмів, зокрема такого як legionella. В процесі своєї життєдіяльності мікроорганізми активно виділяють кисень, а гинучи, надають воді неприємний запах.

Наслідки нерегулярного обслуговування бойлера.

По суті, водопровідна вода в Україні та інших пострадянських країнах є агресивним середовищем,  здатним вивести з ладу найкраще і найнадійніше обладнання. Тому умови функціонування та вимоги обслуговування пристроїв різного цінового рівня, що співпрацюють з водопровідною водою, є однаковими. Різними є лише ресурс та технологічна якість виконання того чи іншого обладнання.

Очищення робочого баку водонагрівача.

Як діяти

Для уникнення негативних наслідків під час експлуатації бойлера слід, в першу чергу, неухильно дотримуватись вимог і рекомендацій виробника обладнання.

Добросовісний виробник, дбаючи про свій позитивний імідж, не стане продукувати обладнання, що не відповідає усталеним технологічним нормам і здоровому глузду. Він також не вказуватиме неправдиві технічні характеристики свого обладнання, що неодмінно викриється за короткий час. Як показала історія, для виробника такі комбінації можуть закінчитися фатально. Відповідно, рекомендації та вимоги поважного виробника будуть максимально адекватними і дієвими.

По-друге, користувачу необхідно розуміти, що між телевізором і водонагрівачем є велика різниця, хоча обидва є побутовими приладами. Обладнання, котре співпрацює з агресивними середовищами (неякісна вода, відкрите полум’я, електрична напруга) потребує докладного і періодичного сервісного обслуговування, принаймні раз на рік. Як, до прикладу, обслуговування автомобіля.

Третя рекомендація щодо водонагрівального обладнання полягає у зменшенні присутності згаданих вже хімічної, електрохімічної, біологічної видів корозії робочого баку. Цілком уникнути впливу цих видів корозії неможливо, проте цілком реально і під силу їх деактивувати, або, принаймні, звести їх дію до мінімуму.

Підсумовуючи зазначене

Для подовження ресурсу такого роду обладнання, максимального комфорту  і власної безпеки дії користувача мають бути наступними:

  1. Щороку проводити ретельне очищення робочого баку від бруду і осаду. Також слід обов’язково замінювати захисний анод. Варто один раз провести ці процедури, аби побачити і зрозуміти їх необхідність.
  2. Раз на місяць застосовувати режим максимального нагрівання води у водонагрівачі для знищення хвороботворних мікроорганізмів (так званий режим «антилегіонелла», коли температура води має становити не менше 75˚С протягом 2 годин. В цьому випадку у нижніх шарах водонагрівача температура становитиме близько 60˚С, за якої більшість шкідливих бактерій гинуть. В кращому випадку, за якийсь час, прийдеться миритись з неприємним сірководневим запахом води. В гіршому випадку, цілком ймовірними є розлади здоров’я.
  3. Для монтажного під’єднання водопровідних труб до водонагрівача застосовувати пластикові діелектричні муфти, які ліквідовують процес створення електромагнітного поля внаслідок різниці потенціалу різнородних металів, що зазвичай використовуються у системах водопостачання (залізо, мідь, цинк, хром, алюміній тощо). Вартість діелектричних муфт є мізерною, а ефект – максимальний.
  4. У випадку застосування електричного нагрівання води принаймні два рази на рік слід оглядати стан нагрівального елемента (ТЕНа) та електричної частини (управління, захисту, безпеки). Зазвичай, аварія стається неочікувано в найбільш невдалий момент.
  5. Обладнання з електричним живленням обов’язково мусить мати надійне заземлення. Це безпека користувачів, якою не варто нехтувати.

Відхилення від нормального функціонування, часті спрацювання захисту, недогрівання води, нехарактерні звуки під час нагрівання, зміна стану електричних проводів або їх нагрівання (сплавлення), краплі води на обладнанні чи вузлах, неприродний або горілий запах від вузлів обладнання, нехарактерний колір, смак або запах води з водонагрівача гарантовано свідчать про наявність тої чи іншої проблеми. В таких випадках необхідне негайне сервісне втручання, інакше проблема може стати критичною для обладнання.

Дотримуючись елементарних правил і виконуючи рекомендації виробника обладнання буде вірою і правдою служити користувачу довгі роки.

Про досвід користування і обслуговування тут.

GtU 2018