Термостат (терморегулятор) водонагрівача є пристроєм, що відслідковує і утримує температурний режим процесу нагрівання води в рамках заданих значень. У разі досягнення певного температурного значення води розмикає контакти ТЕНа, а при падінні температури рідини замикає контакти, керуючи роботою ТЕНа.
Деякі сучасні термостати наділені додатковими, зазвичай, запобіжними функціями. Наприклад, функція цілковитого відсікання електричного живлення водонагрівача у випадку аварії або невідповідної роботи одного із вузлів електричної частини, також функція блокування нагрівального елемента (ТЕНа) у випадку перевищення гранично допустимої температури (перегріву) води внаслідок порушення розмикання контактів. Такі функціями наділений обмежувач (запобіжник) перегріву як окремий елемент електричної частини.
Температура нагрівання як термостата, так і обмежувача (запобіжника) перегріву відслідковується за допомогою біметалічної пластини або капілярної газонаповненої капсули (давача), який ще називають „термопара”. У першому випадку, за допомогою опосередкованого (через стінку металу, що має температуру нагрітої води) контакту з нагрітим середовищем, у другому – завдяки реакції газу у капсулі, вміщеній у відповідну гільзу, що занурена у водонагрівач. При досягненні граничної температури води газ у капсулі розширюється і тисне на вбудовану у пристрій мембрану, що розмикає електроконтакти.
Функціонування електронного термостата відбувається за допомогою електроніки, тобто застосовується подібна газонаповнена капсула, зміна об’єму газу в якій контролюється мікропроцесором, що керує роботою усього електронного блоку.
Є зрозумілим, що пристрої з газонаповненим давачем функційно є значно безпечнішими і точнішими у використанні.
Як показує багатолітня практика, оправданим рішенням є застосування окремо термостата і окремо обмежувача (запобіжника) перегріву, з погляду як порівняння вартості пристроїв у разі вимушеної заміни, так і з погляду гарантії аварійного захисту.
Роботоздатність термостата або обмежувача (запобіжника) перегріву з газонаповненою капсулою можна визначити за допомогою, наприклад, запальнички. Достатньо злегка нагріти давач терморегулятора. У справному пристрої повинно відреагувати реле, яке розмикає електричний ланцюг, і має бути чутним характерне клацання спрацювання механізму. При відсутності клацання пристрій вийшов з ладу. Більш докладну перевірку слід проводити тестером.
ГтУ