Обрати сторінку

В Україні запустять ринок газу: що робити, кому і скільки платити

НОВИНИ

Опалювальний сезон 2018/2019 може виявитися для українців рекордно дорогим. Вже у жовтні, згідно з різними пропозиціями, вартість блакитного палива для українців може зрости до 9,6-11,4 грн/куб. На “ринкових цінах” наполягає МВФ і без цього Україна втратить підтримку цілого пупу кредиторів.

Наразі OBOZREVATEL має кілька варіантів підвищення тарифів на газ для українців, які Кабінет міністрів розробляє у співпраці з “Нафтогазом” та Секретаріатом Енергетичного співтовариства.

“Ринкова ціна” без ринку

Замість чинних 6,9 грн за кубометр українці вже у жовтні платитимуть 11,47 грн/куб (або 8,8 грн без ПДВ). Такий підрахунок зроблений за формулою “хаб плюс”. Тобто до вартості газу на німецькому хабі NCG додали витрати на транспортування з Німеччини, податки і націнку. Щоправда, чиновники розробили ще один варіант формули – так званий “хаб мінус”.

На даний момент українці купують газ за тими цінами, які визначив Кабінет міністрів своєю постановою. Згідно із законом, формувати тарифи має ринок, однак уряд обмежує “Нафтогаз” і зобов’язує його продавати блакитне паливо за “спеціальними цінами” для населення, постачальників опалення і гарячої води, релігійних організацій.

Поточна редакція постанови, в якій прописані зазначені зобов’язання, закінчується вже у наступному місяці. На даний момент уряд погоджує новий варіант документа з МВФ. Згідно з ним, тариф на газ для українців підвищать з початком опалювального сезону – тобто з жовтня 2018-го. OBOZREVATEL має дві редакції документа – з правками голови секретаріату Європейського енергетичного співтовариства Янеза Копача, і з зауваженнями “Нафтогазу”. Є ще третій варіант документа – його розробило Міненерго.

У перших двох документах формула розрахунку газу одна – так званий “хаб плюс”. Однак зазначена формула відрізняється від чинної. Так, якщо зараз середню вартість блакитного палива на німецькому хабі рахують виходячи з даних за попередні 12 місяців, в новій редакції пропонують враховувати інформацію за 6 місяців – з січня по липень. З огляду на курс долара і ситуацію на газовому хабі, швидше за все, це дозволить зменшити можливе подорожчання газу.

У той же час із запропонованої формули виключають правило “тариф підвищують ише за різниці у 10%” і додають нове значення (D у формулі). До вартості блакитного палива з урахуванням транспортування додаватимуть різницю між тарифом “Нафтогазу” для промислових покупців і цінами на німецькому хабі. За інформацією OBOZREVATEL, за такої формули газ для українців може подорожчати приблизно до 8,8 грн/куб без ПДВ або 11,47 грн з урахуванням податку. Такий варіант вже презентували МВФ (див. слайд презентації).

Третій варіант – “хаб нуль” від Міненерго – опублікували на офіційному сайті відомства. У ньому з одного боку пропонують не включати витрати на транспортування з Німеччини (що логічно, оскільки більшу частину блакитного палива Україна видобуває самостійно і не транспортує з німецького хаба), а з іншого – з якоїсь причини вчетверо збільшують максимальні доходи обленерго.

Згідно варіанту з правками Європейського енергетичного співтовариства – 2,5% від формульної ціни для населених пунктів, де більше 100 тис. споживачів, і 3,5% – якщо менше 100 тис. споживачів. Причому в зазначеному варіанті надбавки встановлені до квітня 2019 року. При цьому за непідтвердженою інформацією Янез Копач пропонує обмеження маржі продовжити до 2020 року.

У той же час Міністерство енергетики відразу, для всіх і до 2021 року пропонує збільшити надбавку аж до 10%. Зазначимо, на даний момент поставки газу здійснюють підрозділи облгазів – газзбути. В “Нафтогазі” заявляють: частину природного газу такі компанії просто крадуть. А гроші нібито дістаються підприємцю Дмитру Фірташу.

Також у зазначеному варіанті пропонують скоротити розрахунковий період з 12 до 6 місяців. Вартість блакитного палива у жовтні можуть визначити на рівні близько 9,6 грн/куб (розрахунки попередні, точні цифри мають опублікувати на сайті Міненерго). Як розповіло джерело OBOZREVATEL, останній варіант на даний момент розглядають як найменш імовірний.

У МВФ впевнені, що вартість “блакитного палива” для простих українців і промисловості має бути рівною і формуватися ринком. Відповідно до закону, промисловість може вибирати, у кого і за яким тарифом купувати газ. Така можливість забезпечена і українцям. Але щоб захистити населення від високих тарифів, Кабінет міністрів своєю постановою тимчасово встановлює спеціальні зобов’язання “Нафтогазу”.

Поки діють такі зобов’язання, повноцінно ринок газу в Україні не запрацює. Однак редакція з правками Енергетичного співтовариства передбачає поступовий перехід на ринкові ціни. З огляду на, що вони будуть вищими, в першу чергу купуватимуть за такими цінами українці, які витрачають газу більше норми, і ті, хто не вважається “соціально незахищеним”.

“Нафтогаз” у своїх зауваження до проекту пропонує продавати газ релігійним організаціям за ринковими цінами, а не за встановленим урядом тарифом для населення. Крім того, НАК виступає проти продовження “спецзабов’язань” відразу до 2020 року.

“Тривалість встановленого режиму занадто довга. У своїх попередніх пропозиціях (лютий 2018), Секретаріат Енергетичного Співтовариства зазначив, що режим має бути прийнятий лише на однорічний період до 1 квітня 2019 року.

Нафтогаз повністю згоден з відповідними пропозиціями Секретаріату. “Щорічний перегляд і переосмислення режиму ПСО в газовому секторі України видається необхідним для забезпечення адекватного відображення розвитку ринку і пропорційності покладених обов’язків ПСО з точки зору загального економічного інтересу”, – йдеться у зауваженнях “Нафтогазу”.

До слова, як розповіли OBOZREVATEL наближені до переговорного процесу з МВФ джерела, на даний момент уряд очікує реакції Фонду на чергову пропозицію щодо тарифу на газ. Як заявляють чиновники, такий варіант нібито дозволить не так різко підвищити ціну. Можливо, йдеться про виключення з тарифу вартості транспортування. Раніше уряд пропонував “розбити” підвищення ціни на 4 квартали, проте в МВФ цей варіант відхилили. Головний аргумент Фонду – ті, хто не може платити, можуть оформити субсидії. Решта ж українців повинна купувати газ за реальною ціною і без “знижки від держави”. Крім того, експерти наполягають: різниця між ціною на газ для промислових і побутових споживачів в умовах ринку є неприпустимою.

“OBOZREVATEL”

09 липня 2018 р.