Обрати сторінку

 

25 квітня Верховна Рада України підтримала законопроект № 8449-д, що, як очікувалося, мав би сприяти розвитку ринку “зеленої” енергетики. У законопроекті є досить прогресивні норми щодо підтримки і розвитку великої генерації. Зокрема, спрощується процедура встановлення малих станцій потужністю до 150 кВт для бізнесу, що може призвести до появи нового класу проз’юмерів (тих, хто виробляє і споживає) серед бізнесу

Проте окремі внесені поправки ставлять під загрозу існування малих сонячних генерації. Так “поправка 24” вимагає, щоб сонячні електростанції домогосподарств (СЕС), що отримують “зелений тариф”, були розташовані винятково на дахах та/або фасадах будівель та інших капітальних споруд. На сьогодні тариф на відпуск е/е в оптовий ринок для «домашніх» СЕС (їхня потужність – до 30 кВт, розміщення – без обмежень) становить 18 євроцентів, з наступного року він знизиться на 10%. 

Ситуації, коли деякі підприємці маніпулятивно встановлюють цілі «гірлянди» домашніх СЕС у покинутих селах, необхідно врегулювати іншим способом, а не забороною встановлювати всім домогосподарствам наземні сонячні панелі.

Так виглядає, що ці поправки унеможливлять розвиток домашніх сонячних станцій і загалом негативно вплинуть на розвиток розподіленої генерації в Україні.

Вигодоотримувачем заборони домашніх сонячних електростанцій називають монополістів ринку. Відповідаємо, чому 25 квітня назвали “чорним днем для майбутнього української зеленої енергетики”

 

Чим обґрунтували заборону?

Причиною заборони встановлення домашніх СЕС на землі назвали неліцензійне виробляння електроенергії у великих масштабах. Тобто існують закинуті села, де купують кілька хат за смішні гроші  (скажімо, 10 тисяч гривень), і встановлюють там десятки домашніх СЕС, які виробляють енергію за “зеленим тарифом” більше дозволеного. Створюються так звані “гірлянди” домашніх СЕС.

У новому законі постановили – тепер домогосподарства можуть розміщувати сонячні електростанції до 50 кВт.

“Але це нагадує казочку про лисицю й журавля: “Я тобі дам те, чим ти не зможеш скористатися на практиці”. Поясню, чому так. Щоб встановити домашню СЕС з піковою потужністю 30 кВт, необхідно мінімум 200 метрів квадратних. Далеко не в кожного українця є на даху та фасадах 200 м квадратних для розміщення сонячних панелей. 

Такі рішення позбавляють інвестиційних можливостей, вважає експерт. Виходить, що великим гравцям можна встановлювати СЕС на землі, а малим – ні. Так само з ідеєю встановлення СЕС за зеленим тарифом тільки на капітальних спорудах. Це шкідливе та примітивне регулювання. Експертності у прийнятті цих рішень не було взагалі”, – зауважує Зінченко.

Кому це вигідно?

У випадку набрання чинності “поправки 24”, українці не матимуть права встановлювати домашні електростанції на своїх приватних земельних ділянках. Нововведення грають на користь монополістам ринку.

“Ці поправки ініційовані аконодавцями, але, за моїми даними, насправді свої інтереси лобіюють обленерго. Обленерго страшенно недолюблюють домашні СЕС, і у них є для цього приводи.

Обленерго, як монополістам, вигідно сповільнення розвитку домашніх СЕС. Багато років вони оперували мережами, приватизованими за смішні гроші. Вони ніколи ці мережі не модернізували.

Крім того, з домашніх СЕС значно складніше вимагати хабар, ніж з промислових електростанцій. В Україні процедура встановлення настільки проста, що просто немає причин відмовити у підключенні домашніх сонячних електростанцій”, – акцентує Андрій Зінченко.

Що буде з уже встановленими на землі домашніми СЕС?

За даними Держенергоефективності, на сьогодні майже 9 тисяч українських сімей встановили домашні СЕС потужністю до 30 КВт та інвестували в місцеву генерацію 180 млн євро. При цьому, майже 1400 домашніх СЕС з’явилися лише за I квартал 2019 року.

“Зелений тариф” у таких домашніх СЕС не заберуть, він залишиться.

Попит на встановлення домашніх СЕС зростає в Україні постійно. Але цей ринок все ще дуже малий: зазначена цифра складає лише 0,1% від загальної кількості домогосподарств (всього їх 6,5 млн).

Через прийняті поправки процес встановлення нових домашніх СЕС значно ускладнюється. Зміни до законопроекту № 8449-д різко обмежують можливість українців долучитись до розподіленої генерації електроенергії.

Варто зазначити, що власники домашніх СЕС — це громадяни України, що підтримують розподілену генерацією грошима зі своїх родинних бюджетів. Вони вже стали проз’юмерами, тобто, одночасно і споживачами, і виробниками електроенергії. Решту українців не потрібно позбавляти такої можливості.

 

GtU

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!